The logo of the Melammu Project

The Melammu Project

The Heritage of Mesopotamia and the Ancient Near East

   General description
   Name and logo
   Minutes of Meetings
   Earlier Symposia
   MS 7: Obergurgl, 2013
   MS 8: Kiel, 2014
   MS 9: Helsinki/Tartu, 2015
   MS 10: Kassel, 2016
   Future Symposia
   MW 1: Lille, 2016
   MW 2: Innsbruck, 2016
   MW 3: Barcelona, 2017
   Introduction to MS1
   Melammu Manual (1999)
   Association (2001-2013)
  Contact us

  The Newsletter
  To Resources >


Conceptualizing Past, Present and Future

Ninth Symposium of the Melammu Project

University of Helsinki
18-20 May 2015
University of Tartu
22-24 May 2015

Overal organisation and concept: Robert Rollinger, Sebastian Fink
Helsinki organisation: Raija Mattila, Jaakko Hämeen-Anttila, Robert Rollinger
Tartu organisation: Thomas Kämmerer, Mait Kõiv, Urmas Nõmmik, Ivo Volt

Language of the Conference: English

The proceedings will be edited by Robert Rollinger and Sebastian Fink for the Melammu Symposia series (Ugarit-Verlag).

  Symposium Program
  Sunday, May 17
Arrival Day, Helsinki
  Monday, May 18
Venue: The Festive Hall of the Language Centre, Fabianinkatu 26
  Session 1: Conceptualizing the Past: Narratives (Elena Devecchi, John Marincola)
09:00-09:15 Introduction
09:15-09:45 Carolyn Dewald (Classics, Bard College): How Many Miles to Babylon? Herodotus Narrates the Enormous Eastern City
09:45-10:15 Mario Fales (Assyriology, University of Udine): Narrativity in Neo-Assyrian Royal Inscriptions: The Worthy King and His Ignoble Enemies - A Further View
10:15-10:30 Break
10:30-11:00 Emily Baragwanath (Classics, UNC Chapel Hill): Conceptualizing the Past in Xenophon's Hellenica
11:00-11:30 Jared Miller (Ancient Near Eastern and Ancient Anatolian Studies, University of Munich): Toward a Typology of Quoted Speech in Hittite Historiographic Narrative
11:30-11:45 Response
11:45-12:15 Discussion
12:15-14:00 Lunch
  Session 2: Structuring the Past: Chronology, Genealogy, Ancestors (Nino Luraghi, Giovanni-Battista Lanfranchi)
14:00-14:15 Introduction
14:15-14:45 Astrid Möller (Ancient History, University of Freiburg): Chronology and Lists: On the Incompatibility of Oral Tradition and Written Record
14:45-15:15 Shigeo Yamada (Assyriology, University of Tsukuba): Neo-Assyrian Eponym Lists and Eponym Chronicles: Stylistic Variants and Their Historical-Ideological Background
15:15-15:45 Simonetta Ponchia (Assyriology, University of Verona): Chronicles and their Value for Mesopotamian Chronology
15:45-16:00 Break
16:00-16:30 Pietro Vannicelli (Classics, Sapienza Rome): Greek Heroes in Achaemenid Anatolia
16:30-16:45 Response
16:45-17:15 Discussion
17:15-17:30 Break
17:30-18:15 Keynote I Max Otte (Business Administration, University of Applied Sciences Worms / Corporate Leadership and Entrepreneurship, University of Graz): Historiography and Narrative as Universal-Human Phenomena: An Amateur's Interjection
  Tuesday, May 19
Venue: The Festive Hall of the Language Centre, Fabianinkatu 26
  Session 3: Past as an Argument: Past and Present in Dialogue (Marc van de Mieroop, Kai Ruffing)
09:00-09:15 Introduction
09:15-09:45 John Dillery (Classics, University of Virginia): Past and Present in Greek Historiography
09:45-10:15 Hannes Galter (Assyriology, University of Graz): The "Heavy" Name Adadnarari: History and Politics in Assyria
10:15-10:30 Break
10:30-11:00 Manuel Karl Pohl (Ancient History, University of Innsbruck): The (Re)Construction of the Roman Past in Late Republican Rome
11:00-11:30 Seth Richardson (Assyriology, University of Chicago): Re-forging 'Sumerian' Kingship in Fin-de-Siècle Babylon
11:30-11:45 Response
11:45-12:15 Discussion
12:15-13:30 Lunch
  Poster Session I (Saana Svärd, Sanae Ito)
13:30-13:45 Introduction to today's posters
  Piotr Głogowski (University of Wrocław): The Gaps in the Anabasis of Xenophon?
  Vanessa Juloux (École Pratique des Hautes Études): Qualitative and Quantitative Approaches to Inventory Paradigms for Analyzing Entities Relations into Corpus from ANE: Beta Release (Bibliographical Notices, Ontology and Datamining) of a Collaborative Platform
  Angelika Kellner (University of Innsbruck): The Intertwined Methodology of Written Sources and Archaeological Features: A Critical Approach to the Chronology of the Archaic Age in the Mediterranean
  Ilkka Lindstedt (University of Chicago) / Jouni Harjumäki (University of Helsinki): Dating North Arabian Inscriptions According to Famous Events
  Gerfrid Müller (Julius Maximilian University of Würzburg): Keilschriftmetrologie: Prospects of a New method
  Jaakkojuhani Peltonen (University of Tampere): Legimitization of War and Alexander's Conquest of the Persian Empire
  Simone Pittl (University of Innsbruck): The Disabled Body in Ancient Near Eastern Omen Literature
13:45-14:30 Poster Session I
  Session 4: The Problem of Genres (Martti Nissinen, Kurt Raaflaub)
14:30-14:45 Introduction
14:45-15:15 John Marincola (Classics, Florida State University): Do Genres Matter in Greco-Roman Historiography?
15:15-15:45 Irene Madreiter (Ancient History / Assyriology, University of Innsbruck): Near Eastern Approaches to Writing "Historiography"
15:45-16:00 Break
16:00-16:30 Jason Silverman (Theology, University of Helsinki): Achaemenid Sources and the Problem of Genre
16:30-17:00 Martti Nissinen (Theology, University of Helsinki): Genre as the Gateway to Ancient Prophecy
17:00-17:15 Response
17:15-17:45 Discussion
17:45-18:30 Poster Session I (continued)
  Wednesday, May 20
Venue: The Festive Hall of the Swedish School of Social Sciences, Snellmaninkatu 12 (entrance on Yrjö Koskisenkatu)
09:00-10:00 Melammu Board Meeting
  Session 5: Islamic Historiographies and their Predecessors (Jaakko Hämeen-Anttila, Josef Wiesehöfer)
10:00-10:20 Introduction
10:20-10:50 Ilkka Lindstedt (Arabic Studies, University of Helsinki): The Abbasid Revolution (747-750 CE) and Its Historiography: The Composing of a Sacred History
10:50-11:20 Jaakko Hämeen-Anttila (Arabic Studies, University of Helsinki): Arab-Islamic World Histories: Between Persian and Sacred History
11:20-11:35 Break
11:35-11:45 Response
11:45-12:00 Discussion
12:00-13:30 Lunch
  Session 6: Author and Audience: The Texts and Their 'Sitz im Leben' (Rocío Da Riva, Mischa Meier)
13:30-13:45 Introduction
13:45-14:15 Caroline Waerzeggers (Assyriology, University of Leiden): The Babylonian Chronicles: Authorship, Readership
14:15-14:45 Oliver Schelske (Classics, University of Tübingen): Historians, Audiences, Historical Audiences in the 5th Century
14:45-15:15 Nicole Brisch (Assyriology, University of Kopenhagen): Kinglists and History: What's in a List?
15:15-15:30 Break
15:30-16:00 Christine Radtki (Classics, University of Tübingen): Latin Historiography under Barbarian Rule
16:00-16:15 Response
16:15-16:45 Discussion
16:45-17:00 Break
17:00-17:45 Keynote II Thomas Kämmerer (Assyriology, University of Tartu): Enuma Elish and Babylonian Cosmology
19:30 Official Dinner – by invitation only (sponsored by the Finnish Institute of the Middle East)
Restaurant Kappeli (Eteläesplanadi 1)
  Thursday, May 21
Excursion to Tallinn
Arrival day, Tartu
  Friday, May 22
Venue: Main University Building, Ülikooli 18, Senate Hall
08:45-09:00 Welcome address
  Session 7: The Young Researchers Workshop (Vladimir Sazonov, Peeter Espak)
09:00-09:15 Introduction
09:15-09:45 Andreas Johandi (Theology, University of Tartu), Some Remarks about the Beginnings of the God Marduk
09:45-10:15 Maximilian Räthel (Ancient History, University of Göttingen), Gyges, Croesus and Beyond Writing and Re-writing Lydian History Throughout the Centuries
10:15-10:30 Break
10:30-11:00 Ennio Biondi (Classics, University of Franche-Comté), Conceptualizing the Early History of the World: Plato and the Flood (Laws III 677a-680a)
11:00-11:30 Bartłomiej Proc (Ancient History, Catholic University of Lublin), John Zonaras’ Epitome Historiarum as a Repository of Unknown Fragments by Ctesias of Cnidus and Other Ancient Historians
11:30-11:45 Response
11:45-12:15 Discussion
12:15-13:30 Lunch
  Poster Session II (Saana Svärd, Sanae Ito)
13:30-13:45 Introduction to today's posters
  Carlos Hernandez Garces (University of Oslo), Conception and Lexicalization of Time in Herodotus
  Joonas Hirvonen (University of Leipzig): Humans and Animals in Ancient Mesopotamia
  Sanae Ito (University of Helsinki): Scribes, Letters, and State Archives in the Assyrian Royal Palaces
  Art Johanson (University of Tartu): Alexander's Successors: Establishment and Legitimation of Power
  Jakub Kuciak (Jagiellonian University in Cracow): A Man between Two Worlds: Polycrates of Samos in Herodotus' Histories
  Martin Kuldmägi (University of Tartu): The Emergence of Political Centralization in Mycenae: The Shaft Graves Dynasty
  Lidia Leontjeva (University of Tartu): History of Persian manuscripts collection at University of Tartu Library
  Vladimir Sazonov (University of Tartu): Some Remarks Concerning Development of the Theology of War in Ancient Mesopotamia
13:45-14:30 Poster Session II
  Session 8: Presocratics and Ancient Near Eastern Cosmology (Sebastian Fink, Alberto Bernabé) Part I
14:30-14:45 Introduction
14:45-15:15 Julia Mendoza (Classics, Complutense University of Madrid): The Cosmogonic Monism between India and Greece
15:15-15:45 Ian Rutherford (Clasics, University of Reading): Hesiod and the Ancient Near East (working title)
15:45-16:00 Break
16:00-16:15 Response to Part I
16:15-16:45 Discussion
16:45-17:30 Poster Session II (continued)
17:30-18:15 Keynote III Mait Kõiv (Ancient History, University of Tartu): Remembering Ruling Dynasties: Conception of Past in Greece and the Near Eastern Cultures
19:30 Official reception for all speakers and company (invited by Ugarit Publishing House, Münster, University Café, 1st floor)
  Saturday, May 23
Venue: Main University Building, Ülikooli 18, Senate Hall
  Session 9: Presocratics and Ancient Near Eastern Cosmology (Sebastian Fink, Alberto Bernabé) Part II
09:30-10:00 Gebhard Selz (Assyriology, University of Vienna): The Mesopotamian Path to Abstraction
10:00-10:30 Ignacio Márquez Rowe (Assyriology, CSIC Madrid): Presocratic Cosmology and Alien Wisdom: The Limits of Babylonisation
10:30-10:45 Break
10:45-11:15 Marc van de Mieroop (Assyriology, Columbia University): What is the point of the Babylonian Creation Myth?
11:15-11:30 Response to Part II
11:30-12:00 Discussion
12:00-13:30 Lunch
  Session 10: General Melammu Section (Mait Kõiv, Irene Madreiter)
13:30-13:45 Introduction
13:45-14:15 Josine Blok (Ancient History, University of Utrecht) / Julia Krul (Assyriology, University of Leiden): Debt and Its Aftermath: The Near Eastern Background of Solon's Seisachtheia
14:15-14:45 Matthias Haake (Ancient History, University of Münster): A New Identity for Lycia: The Dynast Arbinas, the Historian Menecratres of Xanthus and the Letoon
14:45-15:15 Saana Svärd (Assyriology, University of Helsinki) / Brigitte Truschnegg (Ancient History, University of Innsbruck): The Figure of Semiramis in Roman and Neo-Assyrian Texts: Reflections on Gender
15:15-15:30 Break
15:30-16:00 Amar Annus (Assyriology, University of Tartu): Asceticism in the Ancient Mesopotamia: Metaphor or Reality?
15:30-16:00 Martin Lang (Assyriology, University of Innsbruck): Knocking on Heaven's Door: Some Thoughts on the Reception and the Transformation of a Scene from the Gilgamesh-Epic
16:45-17:00 Response
17:00-17:30 Discussion
17:30-18:00 General Assembly of the Melammu Project
Includes election of the new Board
  Sunday, May 24
Venue: Main University Building, Ülikooli 18, Senate Hall
  Session 10: Herodotus and the Ancient Near East (Elizabeth Irwin, Robert Rollinger)
08:45-09:00 Introduction
09:00-09:30 Rosaria Munson (Classics, Swarthmore College): Liberalizing Persia:  The Shadow of a Greek Dream in Herodotus
09:30-10:00 Johannes Haubold (Classics, University of Durham): Cities and Empires in Herodotus and Ancient Near Eastern Literature
10:00-10:15 Break
10:15-10:45 Birgit Gufler (Ancient History, University of Innsbruck): Mesopotamian Style Omens in Herodotus‘ Historiographical Writing
10:45-11:15 Robert Rollinger (Assyriology/Ancient History, Universities of Helsinki and Innsbruck): Darius’ Accession to the Throne, Oibares and the Whinnying Horse
11:15-11:30 Response
11:30-12:00 Discussion